Polmic - FB

aktualności

Poznań | 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"

Data wydarzenia: 23-05-24

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PoznanskaWiosna 24Podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna", który odbędzie się w poznańskiej Akademii Muzycznej w dniach 23-26 maja 2024, zabrzmi różnorodna i barwna stylistycznymi odcieniami muzyka współczesna. W programie Festiwalu, organizowanego przez Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich oraz Fundację Spotkania Muzyczne, znajdzie się 13 prawykonań. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Festiwal zainauguruje występ Kwartetu Rodzinnego Bałabanów z gościnnym udziałem pianisty Krzysztofa Sowińskiego: artyści prawykonają utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschela, Moniki Kędziory i Sławomira Czarneckiego.

Podczas koncertu 24 maja, współorganizowanego przez Austriackie Forum Kultury, wystąpią Sophia Goidinger-Koch (skrzypce) i Barbara Riccabona (wiolonczela). Koncert "Wiosna Młodych" tego samego dnia będzie okazją, by po raz pierwszy usłyszeć dzieła studentów kierunku "Kompozycja" Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu: Krystiana Kleja Grzegorza Urana i Lidii Wysockiej; ponadto zobaczymy multimedialny projekt "Soundpainting" w wykonaniu studentów przedmiotu "Nowe projekty improwizatorskie – teoria i projekty twórcze", który powstał pod opieką kompozytora Michała Janochy.

Czytaj więcej: Poznań | 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"

Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Data wydarzenia: 17-05-24

KonkursKlodzko 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny odbędzie się w dniach 17-18 maja 2024 roku w Kłodzku w dwóch formatach: stacjonarnie oraz online. Wstęp na przesłuchania i koncerty jest wolny.

O ile format stacjonarny utrzymuje dotychczasowe kategorie wiekowe, o tyle konkurs online otwiera się na pianistów bez ograniczeń wiekowych. W tegorocznej edycji weźmie udział łącznie 89 pianistów z 6 krajów: 50 stacjonarnie i 39 w konkursie online.

Przesłuchania konkursowe będą mieć miejsce w Sali Koncertowej PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku, natomiast Koncert Laureatów odbędzie się w Kłodzkim Ośrodku Kultury.

Czytaj więcej: Kłodzko | XXVI Międzynarodowy Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Konkurs recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Data wydarzenia: 24-05-24

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursRecenzencki 24Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zapraszają studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w konkursie recenzenckim. Jego przedmiotem jest stworzenie recenzji, poświęconej gali urodzinowej Joanny Wnuk-Nazarowej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 maja 2024.

Celem konkursu jest:

  • promocja i wsparcie działalności studentów na polu krytyki muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych wykonawstwu utworów kompozytorów polskich tworzących w XX i XXI;
  • rozwijanie zainteresowania studentów kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki krytyką muzyczną, w szczególności w zakresie wykonawstwa muzyki polskiej XX i XXI wieku.
Czytaj więcej: Konkurs recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Data wydarzenia: 17-05-24

SztukaZleObecna 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „Sztuka Źle Obecna” – powołany do życia przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej – powstał z myślą o tym, by wydobyć z archiwów polskie artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych. Dzieła polskich kompozytorów XX wieku usłyszymy we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Słupsku, Lublinie i Olsztynie w dniach 17 maja - 23 czerwca 2024. Wstęp na koncerty jest wolny!

Wydarzenie poświęcone będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Do ich grona organizatorzy wydarzenia zaliczają też "artystów, którzy zdecydowali się na emigrację, jako akt protestu wobec władz komunistycznych, ale także tych próbujących mimo trudności ideologicznych tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie".

Inauguracja tegorocznego Festiwalu odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki: NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Yaroslava Szemeta wykona dzieła symfoniczne kompozytorów-emigrantów: Andrzeja Panufnika, Stanisława Skrowaczewskiego, Karola Rathausa i Romana Palestra.

Czytaj więcej: II Festiwal "Sztuka źle obecna”

Gdańsk | Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis

Data wydarzenia: 21-05-24

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Msza Marii Trzpis - prawykonanieŚwiatowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis na chór, perkusję i orkiestrę smyczkową będzie miało miejsce 21 maja 2024 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Barbary w Gdańsku (ul. Długie Ogrody 19). W wykonanie zostało zaangażowanych około 80 muzyków pod batutą Michała Kozorysa: Orkiestra Kameralna 'Pro Musica Nova”, studenci śpiewu solowego z klasy dr hab. Anny Fabrello i dr. hab. Roberta Kaczorowskiego, studenci klasy perkusji prof. dr hab. Katarzyny Myćki i dr. Pawła Nowickiego oraz Chóry Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu: Chór Mieszany i Chór Żeński "Gaudium per Canto".

Inspiracją dla kompozytorki było przeniesienie tradycyjnej formy mszy do współczesnego kontekstu, eksplorując zarówno elementy muzyki dawnej, jak i muzyki nowej. Jak podkreśla Maria Trzpis: „Utwór pisałam z intencją, aby każda osoba słuchająca go mogła odnaleźć coś bliskiego sobie, dlatego zdecydowałam się na zróżnicowanie stylistyczne każdej z czterech części. Pisząc tę muzykę chciałam, aby wywoływała głębokie przeżycia i skłaniała do refleksji, dlatego nie bałam się jej emocjonalności. Wszystko to będzie można usłyszeć podczas około 30-minutowego wykonania”.

Czytaj więcej: Gdańsk | Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis

Sopot | XX Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Data wydarzenia: 20-05-24

MundusCantat 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji jubileuszowej 20. edycji festiwalu Mundus Cantat usłyszymy aż 20 zespołów śpiewaczych w różnych odsłonach. W dniach 20-26 maja obok tradycyjnych Parady Chórów z Ceremonią Otwarcia, koncertów towarzyszących, przesłuchań konkursowych, Koncertu Finałowego odbędą się również dwa koncerty specjalne: podczas inauguracji usłyszymy Glorię Johna Ruttera, zaś podczas drugiego - Mszę autorstwa studentki gdańskiej Akademii Muzycznej, Marii Trzpis. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Podczas inauguracji wystąpią trzy chóry z Trójmiasta (Chór Festiwalowy SANS Mundus Cantat, Razzle Dazzle Choir, Chór Mieszany II Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku) oraz instrumentaliści - około 100 osób. W ramach promowania dokonań młodych kompozytorów polskich 22 maja studenci gdańskiej Akademii Muzycznej wykonają utwór dyplomowy Marii Trzpis - Mszę na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową.

Czytaj więcej: Sopot | XX Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Data wydarzenia: 19-05-24

NOSPR 19 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Korvat auki", czyli "Otwórz uszy" to nazwa stowarzyszenia artystycznego dbającego o upowszechnienie muzyki współczesnej w Finlandii oraz koncertu Orkiestry Muzyki Nowej, która specjalizuje się w wykonawstwie i propagowaniu muzyki współczesnej. Zaprezentuje w siedzibie NOSPR dzieła twórców z Polski, Ukrainy, Finlandii i Francji 19 maja 2024 o godz. 18.00. W roli solistki wystąpi klawesynistka Gośka Isphording.

Wykona kompozycję "A l’île de Gorée" Iannisa Xenakisa, która należy dziś do żelaznego repertuaru muzyki klawesynowej; napisana została dla bodaj najsłynniejszej klawesynistki XX wieku – Elżbiety Chojnackiej.

Czytaj więcej: Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Warszawa | "Opowiedz mi bajkę": Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci

Data wydarzenia: 18-05-24

Opowiedz 18 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci "Opowiedz mi bajkę", organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, będą miały miejsce w siedzibie warszawskiej Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) 18 maja 2024 roku o godz. 10:30. Udział w nich jest bezpłatny. Dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami będą mogli wziąć udział w wyjątkowych zajęciach pełnych muzyki, improwizacji i dobrej zabawy.

Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i usłyszeć m.in. jak brzmi ośmiornica na spacerze, żaby w stawie lub narzędzia w warsztacie. Dzięki integracji różnych form sztuki, dzieci w trakcie tego typu warsztatów uczą się ekspresji, współpracy w grupie, oraz rozwijania swojego własnego głosu artystycznego.

Warsztaty poprowadzą twórcy tych warsztatów - improwizatorzy: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz, oraz ich muzyczny gość - perkusista Leszek Lorent.

Czytaj więcej: Warszawa | "Opowiedz mi bajkę": Śródmiejskie warsztaty improwizacji dla dzieci

Warszawa | Drzewo życia w Hashtag Labie

Data wydarzenia: 16-05-24

Hashtag 16 5 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co roku wiosną w Hashtag Labie odbywa się wieczór, którego program poświęcony jest pamięci polskich Żydów. W dniu 81. rocznicy zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja o godz. 19.00 zabrzmi utwór Artura Zagajewskiego Drzewo Życia do słów Chavy Rosenfarb.

Drzewo Życia to utwór zamówiony przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, który powstał do wierszy poetki jidysz Chavy Rosenfarb. Chava przeżyła getto i ostatecznie wyemigrowała do Kanady, gdzie zmarła. Dziełem jej życia jest obszerna, autobiograficzna powieść Drzewo życia, która niedawno została przetłumaczona na język polski.

Czytaj więcej: Warszawa | Drzewo życia w Hashtag Labie